+48 95 728 22 55

   +48 95 728 22 55

Diagnostyka obrazowa


Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie.

rtg zwierzątObraz stworzony cyfrowo można powiększyć, zmniejszyć, wyświetlić negatyw, pozytyw, wybrać kontrast, wysycenie. Na monitorze można dokonać niezbędnych pomiarów, wybrać obszar zainteresowania i przeprowadzić jego szczegółową analizę. To umożliwia wyższą wykrywalność zmian.

Cyfrowy obraz radiologiczny umożliwia diagnostykę różnych struktur tj. kości, tkanek miękkich z jednej ekspozycji oszczędzając zwierzętom dodatkowych dawek promieniowania. Zapis cyfrowy można przesłać w dowolne miejsce na świecie w celu specjalistycznej konsultacji lub oceny np. prawidłowości budowy stawów biodrowych.

W naszej klinice od kilku lat pracujemy na cyfrowym skanerze Agfa CRX-30 współpracującym z weterynaryjnym aparatem radiologicznym ZOOMAX PLUS. Wykonujemy zdjęcia cyfrowe psów, kotów, fretek, gryzoni, gadów i ptaków:

Ultrasonografia

usg zwierzątTo nieinwazyjna, niebolesna, nowoczesna metoda obrazowania wnętrza ciała pokazująca kształt, wielkość i funkcję narządów. W ten sposób sprawdza się kondycję wątroby, nerek, śledziony, trzustki, jajników oraz serca. Można wykryć w nich nieprawidłowości takich jak zgrubienia czy guzy.

Prowadzimy szeroka diagnostykę ultrasonograficzną:Badanie endoskopowe układu pokarmowego

endoskopia zwierzątBadanie to polega na wprowadzeniu do światła przewodu pokarmowego specjalnej sondy z zamontowana kamerą,dzieki której mozemy obserwować i ocenić badany narząd.

Przy pomocy badania endoskopowego możemy ocenić stan i funkję gardła, przełyku, wpustu do żołądka, samego żołądka i jego odżwiernika. Endoskopia umożliwia również nieoperacyjne pobranie wycinków zmienionych tkanek, a także wykonać zabieg np. usunięcia niektórych ciał obcych. Badanie endoskopowe u zwierząt zawsze wykonywane jest w znieczuleniu.

Badanie endoskopowe układu oddechowego

Metoda ta jest podobna do endoskopowego badania przewodu pokarmowego ale tu wykorzystuje sie endoskop o mniejszej średnicy zwany bronchoskopem.

Za pomocą tego badania oceniamy stan krtani, tchawicy oraz większych oskrzeli. Szczególnie przydatne jest to badanie u psów ras brachocefalicznych tj. buldog francuski, mops, buldog angielski, dog z Bordeaux, shih tzu, chin japoński, pekińczyk i boston terrier, które narażone są na tzw. syndrom brachocefaliczny. Tu możemy ocenić przerost podniebienia miękkiego, zapadnięcie krtani czy wynicowanie kieszonek krtaniowych.